Vishay EFUSE-48V100A eFuse reference design
Thursday, 22 February, 2024 | Supplied by: Digi-Key Electronics
DigiKey now stocks the EFUSE-48V100A reference design product from Vishay. The eFuse features TrenchFET MOSFETs and is designed to handle continuous current up to 100 A. It can operate continuously at maximum current with less than 14 W of losses without requiring active cooling. The eFuse also features a pre-charge function, continuous current monitoring and overcurrent protection.
The eFuse is designed to protect both the user and the hardware in high power applications. In addition to connecting and disconnecting to 48 V power sources like high-energy battery packs, the eFuse also features fast disconnect of loads in under 2 μs, a resettable fuse and an adjustable current limit. It is designed to work in battery management systems, EV test environments, solar installations, industry and home automation, industrial and server computing, networking, telecom and base station power supplies.